Μελίκη – Μακαμπή 79-85 (ρεπορτάζ-φώτο)

DSCF6778Την απρόσμενη εντός έδρας ήττα γνώρισε ο ΓΑΣ Μελίκης από την Γ.Σ. Μακαμπή στα πλαίσια της Γ’ Εθνικής αντρών στο μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας πιο καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια αλλά και καλύτερα ποσοστά στις ελεύθερες βολές, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 79-85.

Οι παίχτες του Δάνη Ασλανίδη έφτασαν μία ανάσα για να γυρίσουν το ματς όταν από το -12 που βρέθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, πλησίασαν στο -2 ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Δύο διαδοχικά λάθη στο τέλος όμως τους στέρησαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 34-37, 49-58, 79-85.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Αρούχ των φιλοξενούμενων με 26 πόντους, τον ακολούθησε ο Παραπούρας της Μελίκης με 22.

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι νεαροί αθλητές εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο για να ρίξουν μερικά σουτ στα καλάθια, την παράσταση ωστόσο έκλεψε ο εφημέριος του Ναού της Αγίας Παρασκευής, πατέρας Γεώργιος με τα τρίποντα που πέτυχε (φώτο πιο κάτω).

Η αντρική ομάδα έκοψε την βασιλόπιτα μετά το τέλος του αγώνα παρουσία του αντιδημάρχου Αλεξάνδρειας Κώστα Βενιόπουλου.