2ος στον κόσμο στην πάλη στην άμμο ο Θεόφιλος Αμπατζής από την Αλεξάνδρεια! (εικόνες)

cd987d7a0c4a555f82bf8ae85d1acd38_LΣτην παραλία της Κατερίνης από τις 3 έως τις 6 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης στην άμμο. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 200 αθλητές από 20 διαφορετικές χώρες.

Στην κατηγορία +90 κιλών συμμετείχε ο Θεόφιλος Αμπατζής από την Αλεξάνδρεια ο οποίος με τρεις νίκες και μία ήττα στον τελικό της κατηγορίας του κατέκτησε τη δεύτερη θέση, πίσω από τον Ρουμάνο αθλητή που πήρε το χρυσό, τρίτος αναδείχθηκε αθλητής από τις ΗΠΑ.

Ο Θεόφιλος Αμπατζής, αθλητής της πάλης, μέλος της Εθνικής Ομάδας από το 1994 έως το 2004 με διακρίσεις σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.

Ο Θεόφιλος αγάπησε και υπηρέτησε το άθλημα και στην παραδοσιακή πάλη και στην πάλη στην άμμο.