Με 71-56 επικράτησε της Κρύας Βρύσης ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (εικόνες – στατιστικά)

20141108_181250 (Αντιγραφή)Tην τέταρτη νίκη του σε πέντε αγώνες πέτυχε η ομάδα της πόλης μας. Σε έναν σκληρό αγώνα, στα όρια του αντιαθλητικού από την ομάδα της Κρύας Βρυσης, ο ΓΑΣ κατάφερε να αντεπεξέλθει.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ ξεκίνησε με διάθεση να τρέξει τον αντίπαλο και το κατάφερε καλά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-8.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο. Αποδίδοντας καλό μπάσκετ ο ΓΑΣ ξέφυγε στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με double score 40-20.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι διαιτητές έχασαν τον έλεγχο του αγώνα, αφήνοντας πολλές επικίνδυνες φάσεις. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χαλάσει το παιχνίδι και ο ρυθμός να πέσει αισθητά. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 52-40. Η Κρύα Βρύση πέτυχε τους περισσότερους πόντους με βολές.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίχτες του ΓΑΣ μπήκαν πιο αποφασισμένοι και κατάφεραν να “τελειώσουν” τον αγώνα. Τελικό σκορ 71-56.

Δεν αγωνίστηκε ο Γρ. Νικολόπουλος λόγω τραυματισμού. Τραυματίες αποχώρησαν και οι Νίκος Αβραμίδης και Πλωμαρίτης Δημ. Μέσα την εβδομάδα θα κριθεί αν θα αγωνιστούν στο παιχνίδι με τον ΑΟΚ στη Βέροια.

Τα δεκάλεπτα:1ο) 22-8, 2ο) 40 -20, 3ο) 52-40, 4ο) 71-56.

Οι πόντοι:

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Γκότσης): Τσάτσας 2, Παντοφλίδης, Σιτσάνης 1, Στογιαννόπουλος 28(1), Μπαλιάκας 15(1), Αβραμίδης 4, Παπαγερίδης 8(2), Πλωμαρίτης, Προϊος, Ρουσόπουλος 5, Περπερίδης 4, Αλεξόπουλος 4.

Αρκετά καλή η προσέλευση του κόσμου της πόλης, που πρέπει να αγκαλιάσει περισσότερο την ομάδα.

Ρεπορτάζ: Σταύρος Μπαλιάκας