ΑΘΛΗΤΙΚΑ posted by

Άγιος Γεώργιος – Τρίκαλα 0-1: Ένα βήμα πριν τον τελικό ο Μέγας

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ημαθίας, πήρε ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων.

Τα Τρίκαλα επικράτησαν με 0-1 του Αγίου Γεωργίου,  στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια που θα δώσουν οι ομάδες για τα ημιτελικά του θεσμού.

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης, ο Μέγας με γκολ του Μάρκου στο 60′ και κορυφαίο τον τερματοφύλακα Καψάλη που φώναξε παρών όσες φορές χρειάστηκε, πήρε την νίκη και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε (0-0) χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο με τις δύο ομάδες να φτάνουν λιγοστές φορές με αξιώσεις μπροστά από τις δύο εστίες και τους φιλοξενούμενους να έχουν την πιο σημαντική ευκαιρία.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ όμως ο Μάρκου στο 60′ και μετά από αντεπίθεση άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Τρικάλων.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πήραν τα ηνία και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση όμως ο Καψάλης που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κράτησε το μηδέν για την εστία του.