ΑΘΛΟΣ Αλεξάνδρειας – Αετός Κιλκίς 73-55: Με το δεξί στα play off!

Για την πρώτη φάση των play off στην ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΑΘΛΟΣ Αλεξάνδρειας φιλοξένησε στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου – Λυκείου Αλεξάνδρειας τον Αετό Κιλκίς σε μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Η ομάδα του Βασίλη Αγγέλη πήρε σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Μετά από ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο ο ΑΘΛΟΣ Αλεξάνδρειας επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και επικράτησε του Αετού Κιλκίς με 73-55.

Η ομάδα της πόλης μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα όπου αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει τους αντιπάλους και βρέθηκε να χάνει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΘΛΟΣ ισορρόπησε τον αγώνα με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το προβάδισμα και την διαφορά να φτάνει 4:34 πριν την ολοκλήρωση του σε διψήφιο αριθμό (29-19) ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε του γηπεδούχους μπροστά με 37-29.

Ο ΑΘΛΟΣ ήταν ανώτερος και στην τρίτη περίοδο και με όπλο του την άμυνα κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα (54-46)

Η τέταρτη περίοδος όμως ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα!

Οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικοί σε άμυνα και επίθεση ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στους 20.

Τελικό αποτέλεσμα: Άθλος Αλεξάνδρειας – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 73-55

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-29, 54-46, 73-55 Τελικό