ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Νίκη Αγκαθιάς 0-3: Παλικαρίσια νίκη μέσα σε δυνατή έδρα (πλούσιο φωτορεπορτάζ)

Ένα πολύ καλό παιχνίδι έγινε στην Αλεξάνδρεια εκεί όπου η Αγκαθιά κέρδισε με 3-0 τον τοπικό ΠΑΟΚ και έστειλε τον τελικό σε ουδέτερη έδρα.

Το παιχνίδι θα γίνει όπως γράψαμε το πρωί, στο γήπεδο Μακροχωρίου την ερχόμενη Τετάρτη στις 17:00.

Σε αυτό το παιχνίδι αν στην κανονική διάρκεια το αποτέλεσμα είναι ισόπαλο θα ακολουθήσουν παράταση και πέναλτι.

Στα αγωνιστικά η Αγκαθιά παρουσιάστηκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου ήταν καλύτερη από τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας που “δεν μπήκε” ποτέ μέσα στο γήπεδο.

Το σκορ για την Αγκαθιά άνοιξε στο 31΄ ο Ζαρογιάννης ο οποίος με ευθύβολο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων (0-1).

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 42΄ αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αργυρόπουλος απέκρουσε σωτήρια ο Ιωακειμίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 69΄ ο Λίτσι με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Αγκαθιάς παγώνοντας το δημοτικό στάδιο Αλεξάνδρειας (0-2).

Στις καθυστερήσεις ο Σιδηρόπουλος έγραψε το τελικό 0-3.

Αξίζει να σημειωθεί πως δεν σημειώθηκε το παραμικρό παρατράγουδο ενώ μεγάλη ήταν η προσπάθεια του προέδρου των γηπεδούχων Βασίλη Κίτσα ο οποίος από το μικρόφωνο παρότρυνε διαρκώς τους φιλάθλους της ομάδας του να στηρίξουν με συνθήματα τον ΠΑΟΚ και να μην δημιουργήσουν το παραμικρό.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Καραγκιζόπουλου ενώ ανάλογη ήταν και η εικόνα των βοηθών του Κελεσίδη και Νατσιούρα.

ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: Ευαγγελόπουλος, Αρ. Κούκλας, Μπεκτάς, Γ. Μπουκλάς, Αθανασιάδης (53΄ Χαρισούδης), Καρατάσιος (51΄ Ν. Κίτσας), Φωτιάδης, Πατατούκας (60΄ Καραντουλαμάς), Ζωγράφος, Πετράι (73΄ Χρ. Κούκλας), Αργυρόπουλος
ΑΓΚΑΘΙΑ: Ιωακειμίδης, Τριανταφυλλίδης, Παπασυμεών, Παντελίδης, Ξαγοράρης, Πέτκος, Ζαρογιάννης (76΄ Βούλγαρης), Μοσχόπουλος, Λίτσι (70΄ Αντωνίου), Ιορδανόπουλος, Ευγ. Κίτσας (70΄ Σιδηρόπουλος).