ΑΘΛΗΤΙΚΑ posted by

Εξαιρετική προσπάθεια από τους αθλητές του ΑΣΚΑ GSP BROS στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ju jitsu

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ju jitsu συμμετείχαν δύο αθλητές του ΑΣΚΑ GSP BROS με την αποστολή της Εθνικής μας Ομάδας.

Ο προπονητής Γιάννης Παπαδόπουλος συνόδευσε τους αθλητές Γιοβανόπουλο Ιωσήφ και Γιοβανόπουλο Χρήστο στη διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε στο ABU DHABI από τις 29 Οκτωβρίου 2022 έως τις 8 Νοεμβρίου 2022.

Την πέμπτη θέση κατέκτησε ο Γιοβανόπουλος Χρήστος στον μικρό τελικό. Μια ποινή λίγα δευτερόλεπτα πριν λήξει ο αγώνας στέρησε το Παγκόσμιο μετάλλιο από τον αθλητή ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση καθώς κέρδιζε 18-7 σε πόντους.

Εξίσου δυναμική παρουσία για τον Γιοβανόπουλο Ιωσήφ ο οποίος δυστυχώς ηττήθηκε από δύο πολύ καλούς αθλητές, ένας εκ των οποίων είναι πρωταθλητής Ευρώπης και 3ος παγκοσμίως.

Η προσπάθεια που κατέβαλλαν οι αθλητές για να αγωνιστούν (για πρώτη φορά) στο υψηλότερο επίπεδο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ήταν τεράστια και οι προπονητές του ΑΣΚΑ GSP BROS Γιάννης και Στέφανος Παπαδόπουλος πιστεύουν στους αθλητές οι οποίοι θα συνεχίσουν δυναμικά τον αγώνα τους.

Ο ΑΣΚ Αλεξάνδρειας συγχαίρει την Εθνική Ομάδα για την παρουσία της στο Abu Dhabi.

Ο σύλλογος, οι προπονητές και οι αθλητές ευχαριστούν θερμά για την στήριξη τους: