Στο βάθρο του Balkan Open Championship ο Στέφανος Τζουμακάρης από την Αλεξάνδρεια! (φώτο)

Στο Balkan Open Championship 2018 (Ju Jitsu) κατάφερε να διακριθεί ο Στέφανος Τζουμακάρης του ΑΣΚΑ G.S.P. BROS από την Αλεξάνδρεια.

Στους αγώνες συμμετείχαν 1.174 αθλητές από όλο τον κόσμο.

Το συγκεκριμένο τουρνουά ήταν Grand Slam που έδινε τη δυνατότητα στους αθλητές να συγκεντρώσουν πόντους για την παγκόσμια ranking list και για τα World Games που θα γίνουν το 2021 στο Birmigham της Αμερικής.

Ο Στέφανος Τζουμακάρης κατάφερε να συγκεντρώσει αρκετούς πόντους με το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν από 21 έως 23 Σεπτεμβρίου στο Ολυμπιακό στάδιο Πάλης στα Άνω Λιόσια της Αθήνας.

Ο Τζουμακάρης αγωνίστηκε στην κατηγορία Ανδρών +21 ετών στα – 69 κιλά, στο Fighting system και κατάφερε να κατακτήσει το πολύ σημαντικό ασημένιο μετάλλιο και τη 2η θέση.

Στον 1ο αγώνα ο Αλεξανδρινός αθλητής αντιμετώπισε αθλητή από την Ελλάδα, στον 2ο από την Ρουμανία, στον 3ο από την Ολλανδία και στον τελικό αγωνίστηκε με τον Σέρβο πρωταθλητή ο οποίος ήταν 2ος παγκόσμιος πρωταθλητής το 2017.

Τον Στέφανος Τζουμακάρη συνόδευσαν οι προπονητές του Γιάννης και Στέφανος Παπαδόπουλος.

Επόμενη συμμετοχή του Αλεξανδρινού αθλητή το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών που θα γίνει το Νοέμβριο στο Malmö της Σουηδίας.