Ειδική αναφορά της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντο στον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη!

Ειδική αναφορά στον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη από την Αλεξάνδρεια έκανε η Ελληνική Ομοσπονδία Ταεκβοντο για την παρουσία του αθλητή μας στο Γκραν Πρι της Ρώμης.

Η ανακοίνωση αναφέρεται στους αγώνες του Χαμαλίδη στη Ρώμη ο οποίος κέρδισε δύσκολους αντιπάλους ενώ ηττήθηκε στον γύρο των “16” από τον αθλητή που βρίσκεται στο Νο3 της Ολυμπιακής κατάταξης.

Όπως ανέφερε στην ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία:

Ο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης, μέλος της προ-Ολυμπιακής ομάδας για το Τόκιο που συγκροτήθηκε από την ΕΛΟΤ βάσει της θέσης που κατέχουν οι Έλληνες αθλητές/ήτριες στην κατάταξη της World Taekwondo, στον α` γύρο της κατηγορίας των -68 κιλών νίκησε 20-12 τον Βρετανό «χάλκινο» Ολυμπιονίκη στους Αγώνες Νέων το 2016, πρωταθλητή Ευρώπης στους άνδρες το 2018 και Νο-15 στην παγκόσμια κατάταξη, Κρίστιαν ΜακΝις.

Στον γύρο των «16» ο Χαμαλίδης ηττήθηκε 11-1 από τον Βρετανό παγκόσμιο πρωταθλητή πριν από λίγες ημέρες στο Μάντσεστερ, Μπράντλι Σίντεν, ο οποίος βρίσκεται στο Νο-3 της Ολυμπιακής κατάταξης.